http://www.defblog.se/LightCalculator/
Powyżej kalkulator, który bazuje na badaniach Pana Ivo Busko. Dotyczy tego co powinno interesować akwarystę najbardziej, jeśli myślimy o świetle - czyli PUR (promieniowanie użytecznej energii świetlnej, bez żółtego i zielonego, które zostają odbite przez rośliny ). Jest to współczynnik, który bazuje na krzywej fotosyntetycznej. Innymi słowy, im wyższy parametr PUR tym więcej odpowiedniego światła emitują lampy, powodując wydajniejsze absorbowanie fotopigmentów i tym samym wydajniejszą fotosyntezę.
Jeśli ktoś nie chce lub nie może wymienić pokrywy / dołożyć światła, to w wielu przypadkach wystarczy zmienić świetlówkę na tą o wyższym PUR. Efekt może być słaby (wzrost roślin), lecz może okazać się, że jest nad wyraz zadowalający. Pamiętam jak mając zwykłe świetlówki, wiele lat temu zamieniłem je na groluxy, które stoją dość wysoko w rankingu PUR i rośliny ruszyły ''z kopyta''.
Ciekawy artykuł, pierwszy raz słysze o PUR w oświetleniu akwarystycznym, a troche już tematów przeczytałem.
OdpowiedzUsuńSporo tych świetlówek, czy jest gdzieś TOP5/TOP10 najlepszych świetlówek ?
CHyba te najlepsze pod względem PUR wpadają dają żółty/ciepły kolor w akwarium ?
Raczej nie. Jeśli myślimy o barwie mające najwyższy PUR, to te ''landrynkowe'', czyli bliskie czerwonej barwie. Po prostu najlepsze pod względem fotosyntetycznym świetlówki są te, które emitują najmniej światła o długościach fali 550 nm, i bliskie tej fali. A te landryny to Philips Aquarelle, Sylvania Grolux czy Osram Fluora i inne.
UsuńRanking masz np tutaj: http://www.discusnews.com/article/cat-04/lightcompare.shtml
Jak to jest z tym światłem?
OdpowiedzUsuńCzy np. ciemna(mniej światła widzialnego dla człowieka)świetlówka Groloux bryluje nad 6500k?
Jak rozumiem wykorzystuje więcej widma. Jak to się ma do fotosyntezy? No właśnie, czy widoczna fotosynteza musi zachodzić? Czy to jest symptom prawidłowego wzrostu roślin?